NOVINKY

14.09.2020 Provoz recepce

Recepce je od 21. 9. 2020 otevřena v době Po, St, Čt 8.30–9.30, 11.30–12.30, 15.00–18.00 Út 8.30–9.30, 15.00–18.00 8.30–9.30.

31.08.2020 Začátek školního roku v DDM

Nový školní rok nastartujeme čtvrtý týden v září, v týdnu od 21.-25. 9. 2020. Školička, Zvídavá školička a Dobrodružná školička začínají již 7. 9. 2020. Podrobný harmonogram zahájení kroužků najdete v článku v Událostech.

31.08.2020 Zářijové akce v DDM přesunuty

Vzhledem ke stávající epidemiologické situaci v Praze nebude DDM Stodůlky do odvolání organizovat žádné příležitostné akce pro veřejnost. V září se neuskuteční akce Domeček s příchutí (10. 9.), Po 13rovnoběžce (17. 9.), Rodinné sportovní hry (18. 9.) a přednáška Výchova kluků (21. 9.). Akce jsou přesunuty. Děkujeme za pochopení.

31.08.2020 Pohyb ve vnitřních prostorách DDM

Prosíme všechny návštěvníky, aby v nezbytně nutných případech, kdy je nevyhnutelná osobní přítomnost a pohybují se po budově DDM Stodůlky, používali ochranu úst a nosu. Děkujeme za pochopení.

28.05.2020 Zápisy do kroužků na školní rok 2020/2021

Zápisy na volná místa do kroužků, kurzů a klubů na školní rok 2020/2021 pokračují, více v Událostech.

DDM NA FACEBOOKU

Mozaikové keramické příměstské tábory

16.09.2020 Na konci července a začátkem srpna se naše keramická dílna zaplnila malými umělci. Probíhaly totiž dva keramické příměstské tábory. Prázdná dílna okamžitě ožila dětmi, jejich radostí a nadšením z práce, a postupně se zaplňovala výrobky.

Tématem obou týdnů byla mozaika. Na začátku jsme se s tématem seznamovali, povídali jsme si, co to mozaika vlastně je a kdo z dětí s ní pracoval. Byla jsem velmi mile překvapena, kolik toho děti věděly a znaly. Povídali jsme si také o známém architektovi Antonio Gaudím, v jehož práci se mozaika hojně vyskytuje. Ukazovali jsme si fotky jeho staveb a děti jen žasly.


S tímto umělcem se pojí jedna velmi známá a proslulá stavba v Barceloně - Sagrada Familia, která děti opravdu zaujala. Seznamovali jsme se i s jejím interiérem - s krásnými vitrážemi, které jsou konec konců také mozaikami z barevných skel. A tak jsme se tímto umělcem inspirovali a děti začaly vytvářet své vlastní stavby, kde popustily uzdu své vlastní fantazii. Vznikly neočekávané sochařské objekty - stavby ve tvaru zvířat či jídla, domy v pohybu či budovy všemožných tvarů a barev. Vytvářeli jsme i své vlastní vitráže, kde si děti pro změnu vyzkoušely práci s barevnými drcenými skly, které po výpalu v peci udělají na výrobku nádherný skleněný povrch.

Abychom se s mozaikou seznámili i naživo, vyrazili jsme na nedaleká hřiště, abychom si prohlédli velké keramické sochy Andrei Koláčkové. Ta se nám stala další inspirací. Děti poté vytvářely své malé keramické sošky, které polepovaly barevnou mozaikou.


Zvládli jsme toho opravdu mnoho. Děti měly do práce obrovskou chuť a chtěly stále tvořit. Pracovali jsme na keramických totemech. Společně jsme sbírali různé květy a přírodniny, které jsme obtiskávali do hlíny a odlévali sádrou. Pracovali jsme na skutečné mozaice, kdy jsme rozbíjeli kachličky a vytvořenými střípky jsme zdobili čtyři dřevěné stolečky, které jsou umístěny v oranžovém vchodě a můžete si u nich v klidu posedět.

Točili jsme také na hrnčířském kruhu, což děti velmi bavilo. Pracovali jsme s engobami, glazurami, vytvářeli jsme keramické šperky a v neposlední řadě měly děti také každý den možnost pracovat na svých vlastních tématech. A já jsem se jen nestačila divit, kolik nápadů mají! Kdybyste teď navštívili keramickou dílnu, viděli byste úplně zaplněné police. Každý den vykládám a nakládám keramickou pec, která jede naplno a pálí jednu várku výrobků za druhou. Tak, aby pro děti byla všechna jejich díla nachystána a doputovala v pořádku až k nim.


Myslím, že jsme si společně strávený čas velmi kreativně užili, děti se na týden staly keramiky a sochaři a já si z tohoto času odnáším zase spoustu nové inspirace, kterou děti vždy přináší. Tak jako ze střípků postupně vzniká mozaika, i my společně jsme z jednotlivých dnů poskládali krásný obraz a zažili příjemné dva týdny plné tvoření.

Fotografie všech děl si budete časem moci prohlédnout i v naší virtuální GALERII ONLINE, některé výrobky jsou již teď vystaveny ve dvou vitrínkách před zeleným vchodem.

Nela Gallatová