Mexické alebrijes očima dětí

Mexické alebrijes očima dětí

Mexické alebrijes očima dětí

25.06.2020

Mexické alebrijes očima dětí
úvodní slovo k výstavě: 25. 6. 2020

Líbí se vám tato fantastická barevná stvoření ? Podívejte se na tvorbu dětských výtvarníků z Ateliérku (Alebrijes kalendáře a Alebrijes výrobky), kteří se inspirovali mexickým lidovým uměním. 
Alebrije je fantastická postava, která kombinuje fyziognomické prvky různých zvířat, ať už skutečných nebo imaginárních, a vyznačuje se malováním v zářivých barvách. A jak si vyrobíte alebrije? Všechno to začíná základnou drátu, který je ohnutý a tvarovaný tak, aby se vytvořila kostra postavy. Později je pokryta několika vrstvami novin a lepidla, dále se přidají podrobnější prvky, jako jsou oči, zobáky, křídla a drápy. Povrch se potom vyhladí a poté se pokryje vrstvou bílé barvy. Nakonec je alebrije malováno v několika různých barvách a zdobeno tečkami, pruhy a dalšími vzory. 
 
Děti vyrobily pod vedením Zdenky Hiřmanové 45 kašírovaných alebrijes a spoustu dalších kreslily a malovaly, najdete je v kalendářích DDM Stodůlky 2020. Křest kalendářů se konal 2. prosince 2019 na vernisáži výstavy Alebrijes očima dětí na Mexickém velvyslanectví v Praze za účasti velvyslankyně Spojených států mexických. Paní velvyslankyně J. E. Rosaura Leonora Rueda Gutierrez velmi vysoce ocenila dětská díla, která spojila dvě odlišné kultury světem fantazie a představivosti, byla nadšená setkáním s malými a mladými umělci. 
 
A proč na to nyní vzpomínáme? Právě posíláme do Mexika tyto originální obrázky do soutěže - Alebrijes “Figuras fantásticas en el mundo”. Držte nám palce!
 
Fotografie kašírovaných alebrije připravila Dominika Hynková.

Zpět