NOVINKY

11.04.2021 Provoz recepce od 12. 4. 2021

Úřední hodiny recepce jsou od 12.4. 2021: PO, ST 12.00-18.00, ÚT, ČT 8.00-15.00, PÁ zavřeno.

01.03.2021 Pravidla komunikace i upravená pravidla hry soví100pou

Vzhledem k pandemické situaci v ČR máme některá nová pravidla komunikace s DDM a upravená pravidla hry soví100pou. Více v textu v Událostech.

01.02.2021 Letní tábory 2021

V sekci Tábory a soustředění najdete nabídku 49 příměstských a 10 výjezdních táborů. Tento týden v klidu vybírejte, přihlašování spustíme 8. 2. 2021 v 8:00.

DDM NA FACEBOOKU

Betlémská cesta aneb 3 x mí100 k zastavení v Praze 13

10.12.2020

Biblický příběh o narození dítěte v opuštěném chlévě, o solidaritě chudých, spěchajících se svými dary ve snaze pomoci tomu nejpotřebnějšímu, byl vždy přístupný lidským citům a srdcím. Tento příběh vedl od svého vzniku řadu umělců ke ztvárnění. Také lidoví umělci přijali zvěstování o narození dítěte za vlastní pro jeho krásu a kouzlo.
V době uzavření našeho DDM Stodůlky jsme tento příběh chtěli posílit a ztvárnit pro adventní a vánoční čas také my, lektoři a zaměstnanci Domečku.

Tradiční dřevěný betlém v naší zahradě dostal letos úplně nový kabát a to doslova. Lektorky z předškolního oddělení oblékly do jutových hábitů dřevěné postavy Marie a Josefa, zabalily Ježíška a celý výjev jeho narození dotvořily novým dřevěným přístřeškem. K němu přidaly velmi originální anděly a nad celým výjevem září betlémská hvězda. Betlém je osvětlený, proto můžete na zahradu zavítat i za tmy.


 


Při adventní procházce můžete i letos v Centrálním parku u Kuželkárny naproti stavbě dřevěné sovy vidět hlavní postavy biblického vánočního příběhu. Tady došlo k výměně již několikaletého betlému, který vyrobily děti z výtvarných dílen.Ten současný tvořili lektoři podle výtvarného konceptu Mgr. Nely Gallatové, která navrhla jednotlivé postavy i celkové aranžmá. Betlém je namalovaný akrylovými barvami na dřevěných vyřezaných deskách a je chráněn přístřeškem, který v létě slouží jako herní prostor kuželkárny. A tak tu najdete Pannu Marii a svatého Josefa, Ježíšovi rodiče, při péči o právě narozeného syna. Kromě Svaté rodiny jsou součástí betléma i další postavy. Zejména Tři králové, kteří přinášejí novorozenému Spasiteli dary z Orientu.


 


Kouzelný keramický betlém, který vymodelovala umělecká keramička a lektorka keramických kroužků DDM Stodůlky Barbora Bušinová, doplňuje dětská tvorba z tvořivých kroužků DDM Stodůlky. Z dětské tvorby jsou zajímavé především postavy namalované na kouscích dřevěných špalků. A nad celým výjevem bdí andílek. Celou instalaci najdete v atriu Radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí a v úředních hodinách si vše můžete přijít prohlédnout.


 


A tak se i touto procházkou a třemi zastaveními můžete o Vánocích symbolicky připojit k pastýřům v Betlémě a společně oslavit památku Ježíškova narození.
 
Zdeňka Hiřmanová