Lyžníci a prknaři na horách

20.03.2023

O jarních prázdninách 12.-19. 3. 2023 jsme se vydali do Rokytnice nad Jizerou na 2 lyžařské tábory do dvou chalup se společnou sjezdovkou. Jeli jsme společným autobusem.

Naše výprava už druhým rokem začala bojovkou. Rodiče při předávání dokumentů u autobusu dostali buď zelené nebo červené stužky podle toho, do kterého tábora jejich děti patřily, aby ovázali zavazadla, lyžáky a lyže danou barvou. To nám pomáhá k tomu, aby se při příjezdu na parkoviště vše lépe třídilo a rozvozilo do chalup. S úspěchem a hned na první pokus již druhým rokem dorazily batohy na tu správnou chalupu.

Letos dobrodružná cesta pokračovala tím, že jsme se během jízdy dozvěděli, že autobus nahoru nevyjede. Ptáte se proč? Nasněžilo, napršelo, a pak to zmrzlo. Pro autobus do serpentýn by to byla jedna velká klouzačka. Výsadek jsme provedli na parkovišti v Rokytnici a ženské osazenstvo vedoucích s dětmi si malý 1,5km kopeček s batůžky vyšláplo.

Mužské osazenstvo vedoucích se samozřejmě nahoru vyvezlo. Právem zaslouženě, protože museli autobus nejprve vyložit a roztřídit podle barev, aby batožiny dorazily na správné místo. Naneštěstí si majitel Benátecké chalupy to ráno zlomil nohu, protože na zledovatělé ploše uklouznul. Když přijel pro naše batožiny, tak to ještě nevěděl a statečně odřídil několik cest. Druhý majitel měl zase auto v servisu.

Velký dík všem zúčastněným mužům, protože nám všechny batohy vyvezli, naložili a podle barev roztřídili.

Dále pobyt probíhal, tak jak měl.

Letošní zima byla velmi aprílová a jsem neskutečně vděčná, že jsme mohli jezdit alespoň na půlce sjezdovky. Nástupní můstek na vlek nám vlekaři udělali uprostřed vleku. Celkem jsme měli dohromady v obou táborech 12 nelyžařů.  Téměř všechny děti se nám povedlo rozlyžovat a druhý den jezdili na vleku a sjížděli kopec.

Děti neměly o zážitky nouze. V jedné partě se vydaly 2x lyžovat na Aldrov, kdy si zavolali taxi ski bus a v druhé partě měl první oddíl možnost jet lyžovat na Lysou horu. Společně jsme se setkali na sjezdovce Modrá hvězda.

Vzhledem k sněhovým podmínkám jsme se snažili lyžovat hlavně dopoledne a odpoledne jsme šli na výlet nebo jsme hráli hry venku. Byli jsme se podívat na Huťském vodopádu, někteří vyvolení došli na Dvoračky a jiní vyvolení strávili chvíli prohlídkou na churgii v Jilemnici a poté v cukrárně.

Ve volných chvilkách si jeden tábor hrál na Avangers a druhý měl Art chvilky (Music chvilku, Art chvilku, Movie chvilku, Logic chvilku, …).

Nakonec se nám podařilo uspořádat i lyžařské závody. Jeden tábor si je udělal na Aldrově a druhý nad chalupou, kde si děti musely kopec vyšlápnout, jelikož vlek už kvůli absenci sněhu nejezdil. Ale pro závody to stačilo. Věřte nebo ne, děti ten kopec dobrovolně vyšláply 2x, aby mohly 2x jet.

Celý týden jsme zakončili rozdáváním diplomů, medailí, odměn a sladkou tečkou nakonec v podobě poháru.

V neděli jsme šťastně dorazili domů a předali všechny ratolesti rodičům.

Děkujeme všem vedoucím, dětem i rodičům, že nám děti svěřují a těšíme se do hor zase za rok! Pro letošní rok se loučí za Lyžníky a prknaře I. Kačka, Anička, Kryštof a Lukáš a za Lyžníky II. Míša, Maruška, Honza a Martin.

Mgr. Michala Štěpánková, koordinátorka táborů