Stodůlecká hvězdná noc 2.-3. 2. 2023

12.02.2023

Na první prázdniny roku 2023 jsme si pro děti připravili znovuzrozený netradiční zážitek v podobě tzv. přespávačky v DDM s oficiálním názvem Stodůlecká hvězdná noc. Nakonec jsme našli 20 odvážných chlapců a dívek, kteří se zapojili do této akce, jejíž nosným tématem byl vesmír, planety a hvězdy. Od toho se odvíjel i samotný program.

Program začal seznamovacím kolečkem, při kterém se každý z nás mohl pochlubit svými znalostmi o čemkoliv, co se týká vesmíru. Některé děti sdílely své poznatky o planetách, jiné o Slunci či černé díře, další nezapomněly zmínit kometu, družice či mléčnou dráhu.

Po úvodním komunikačním prologu jsme přešli do tělocvičny k aktivnější části programu. Děti rozproudily svou krev v pohybových hrách na Neptuny, (při které platilo pravidlo, že koho se Neptun – tzv. ledový obr – dotkne, tak zmrzne), a na Meteority, (při které se děti rozdělily na dvě skupinky, které oddělovala bariéra. Do pole bylo vhozeno obrovské množství malých míčků – meteoritů. Cílem hry bylo vhodit co nejvíce meteoritů na soupeřovu stranu pole).

Stěžejní činností prvního večera byla noční stezka odvahy. Nejen, že děti musely najít odvahu na vydání se do tmy, ale na stezce je čekalo několik dopisů píšící o planetách v naší sluneční soustavě. Současně tam k nim byly připravené tematické úkoly, které účastníci museli splnit, pokud chtěli pokračovat dále. Stezku odvahy nakonec zvládli úplně všichni. Odměnou pro ně byl zasloužený certifikát „Bobřík odvahy.“

Druhý den dopoledne jsme se věnovali kreativnímu myšlení. Děti se rozdělily do menších skupinek a dostaly za úkol, aby si vymyslely vlastní planetu, nakreslily ji, pojmenovaly ji a sepsaly různé vlastnosti, které ji provází.

A to jste měli vidět, jak se s tím popasovali se vší vážností!

Vrcholem druhého dne byla výprava do Planetaria Praha, kde děti prvně nasávaly atmosféru interaktivní haly, a následně se připojily k dalším divákům sledující program Polaris.

V úplném závěru akce jsme s dětmi zreflektovali velmi intenzivních 22 hodin. Drtivá většina ohlasů byla kladná, a proto plánujeme již brzy podobné akce, třeba 17. 2. či 24. 3. 2023 Domečkové přespávačky. Pokud vás akce zaujala, sledujte naše webové stránky.

Michael Mácha, pedagog volného času se zaměřením na sportovní aktivity