Španělská konverzace v DDM Stodůlky

06.06.2021

V Domečku již v minulých letech probíhaly jazykové kurzy pro děti. V novém školním roce 2021/2022 budeme nově otevírat i kurzy němčiny a španělštiny. Pojďme se společně podívat, co nás čeká. Zeptali jsme se lektora Ernesta Batista Tabera, rodilého mluvčího z Kuby, který bude španělštinu v Domečku vyučovat.

Ernesto Batista Tabera vystudoval EIA José Martí na Kubě, vyučoval na střední škole historii umění, zpěv a hru na hudební nástroje a také se věnoval přípravě tanečních a divadelních akcí a uměleckých výstav. Současně se věnoval i své umělecké dráze zpěváka v kapele, kterou na Kubě založil. V Čechách zpívá a hraje ve své kapele Bachatalove.

Pro jak staré účastníky plánuješ od září výuku španělské konverzace?
Výuka bude určena dětem od 15 let a dospělým účastníkům.

Musí mít účastníci již nějaké základy španělštiny? Případně jak moc by měli být pokročilí?
Účastníci by měli být mírně pokročilí, ideálně by měli mít zkušenosti se španělštinou zhruba 2 roky, protože se budeme zabývat tématy, která už vyžadují určitou slovní zásobu a porozumění, jako např. kultura.

Jak budou lekce konverzace probíhat?
V lekcích se budeme zabývat konverzací na téma gastronomie, hudba, kulturní historie a další. K výuce budeme používat také např. obrázky či videomateriál. Konceptem je sdílení a výměna názorů, zkušeností a nápadů.

Co by měli mít účastníci s sebou?
Zájemci by si měli přinést psací potřeby a zápisník, aby si mohli dělat poznámky k jednotlivým tématům.

Od kdy působíš v DDM Stodůlky  a vyučuješ i něco jiného kromě španělštiny?
V Domečku jsem začal pracovat v roce 2020, kdy jsem na příměstských táborech dělal hudební programy pro děti od 7 let. Učili jsme se vnímat rytmus a hrát na bubny. Nyní se chci zaměřit na španělskou konverzaci a v budoucnu bych rád udělal třeba i lekce latinskoamerické kuchyně.

Latinskoamerická kuchyně, to zní zajímavě! S jakou kuchyní máš přímo zkušenosti?
Mám zkušenosti s brazilskou, mexickou, kolumbijskou, venezuelskou a kubánskou kuchyní, protože jsem měl možnost pracovat přímo v restauracích, kde se připravují nejlepší latinskoamerické speciality.

Již od školních let se intenzivně věnuješ hudbě. Na Kubě jste s přáteli založili kapelu, která měla úspěchy, hráli jste vlastní skladby, z nichž se některé dokonce dodnes vysílají v tamním rádiu a televizi. Zde v Čechách jsi založil novou kapelu pod názvem Bachatalove. Můžeš nám o ní říci pár slov?
Bachatalove je formát pro latinskoamerickou hudbu jako je bachata, salsa, merengue a další.  V podstatě je to kapela, která hraje urban music, velmi taneční hudbu. Původně jsme začínali jako duo, ale nyní nás doprovází již spousta dalších hudebníků a tanečnice. Můžete se s námi setkat na festivalech, kulturních akcích či latinskoamerických diskotékách.

A závěrem našeho rozhovoru se zeptám, na co se v kurzu španělské konverzace mohou zájemci těšit? Proč by si ho určitě neměli nechat ujít?
Protože na těchto lekcích budou mít příležitost nejen naučit se nové věci, ale vyměňovat si své vlastní zkušenosti k probíraným tématům. A takto se přirozenou cestou budou ve španělštině zlepšovat.
Děkuji za rozhovor a přeji spoustu nových nadšených studentů na tvých lekcích!

Kamila a Ernesto Batista Tabera