Vše, co jste kdy chtěli vědět o Vědě Z

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Vědě Z

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Vědě Z

29.04.2021

Jak vznikl kroužek VědaZ a na co je vlastně zaměřen?
Kroužek VědaZ vznikl pro zvídavé děti, které se zajímají o fyzikální zákony, chemii a přírodu. V letošním školním roce máme tři kroužky spojené s VědouZ. Jedním je VědaZ-Pokusy, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější pokusy. Učíme se, jak to chodí v laboratoři, takže dostanou plášť a brýle a musí si i udělat zápis nebo spíš zákres toho, co jsme na hodině dělali, aby mohly potom pokusy předvést rodičům. Dalším kroužkem je VědaZ-Příroda, kde si děti povídají o přírodě, jaká je v různých obdobích, jaké jsou stopy zvířat a jiné. Posledním kroužkem je VědaZ-Badatelé. Tento kroužek je pojmutý trochu jinak. Snažíme se o projektovou výuku. Bavili jsme se o vesmíru a o všem s ním spojeném nebo třeba o vodě.


Jak starým dětem jsou kroužky VědyZ určené a kolikrát týdně probíhají?
Kroužky VědaZ jsou určeny pro předškolní děti a děti 1. tříd. V příštím roce bychom rádi otevřeli ještě kroužek pro děti 2.-5. třída.

Můžeš nám v krátkosti představit tým lektorů, kteří se na Vědě Z podílí?
O děti se na kroužcích starám já - Zuzana Strnadová a další lektorka Ludmila Cenovová, plus naši asistenti. Já mám vystudovanou Vysokou školu chemicko-technologickou a studuji na pedagoga volného času. Poté, co se mi narodily děti, jsem si více uvědomila, že bych se chtěla dětem a rozšiřování jejich dalších znalostí více věnovat. Lidka vystudovala Pedagogickou fakultu - učitelství pro I. stupeň ZŠ. Ráda se věnuje práci s dětmi a těší jí rozvíjení dětských dovedností. Asistenty nám dělají žáci středních škol, kteří se o dané téma zajímají.
Lektoři, kteří nám pomáhají pořádat víkendové workshopy, jsou pedagogové na školách, které baví práce s dětmi. Z HistoryParku k nám přijeli přímo odborníci, kteří se historií zabývají. Nebo se jedná o lektory, kteří u nás učí kroužky a udělají si čas.


Pořádáte i víkendové workshopy. Jak často se víkendové akce konají?
Víkendové akce se konají jednou měsíčně a snažíme se akci soustředit na 1. sobotu v měsíci. Ne vždy nám to vychází - jako třeba v letošním roce akce v dubnu a květnu, které jsme z důvodu státních svátků posunuli na pozdější soboty.


Na jaká témata už víkendové akce proběhly a jak tyto akce hodnotíš?
Víkendové akce VědaZ - v sobotu, nyní pod názvem Rodina v Akci: VědaZ jsou na různá témata. Měli jsme akci s HistoryParkem z Ledčic, kteří k nám přijeli a povídali nám o pravěku a přivezli i kufry s pravěkými nástroji. Tato akce pod názvem „S kufrem do pravěku“ se uskutečnila již dvakrát. Měli jsme i možnost se do HistoryParku v Ledčicích podívat a tam si vyzkoušet třeba výrobu mouky. Děti si zahrály na archeology a odkryly hrobku.
Měli jsme akci mýdlování, kde si děti vyzkoušely pokusy s mýdlem, a mýdlo si i vyrobily. Další akcí byla robotika, kde děti programovaly robůtky, a pak za nimi běhaly po místnosti.
V letošním roce proběhly ještě akce na téma chemická laboratoř, kdy si děti online doma mohly vyzkoušet zajímavé pokusy. Zkoušely chromatografii, dozvěděly se o reakci sody s octem a jiné.


 
 


Jaký jste měli nejzajímavější workshop a co se na něm dětem nejvíce líbilo?
To se nedá takto jednoduše říct. Tím, že máme rozmanitá témata, tak si myslím, že si každé dítě najde to, co potřebuje a co ho baví. U každého workshopu bylo na dětech vidět, že je to baví a lektoři jsou schopni je vtáhnout do akce.
 
Jak probíhá VědaZ online? Konají se v této době i víkendové akce?
Kroužky VědaZ nyní probíhají online. Je to komplikovanější, než kdyby mohly děti přijít k nám do DDM, ale rodiče jsou chápaví a nápomocní dětem doma, čehož si velmi vážím.
Snažíme se pořádat i online víkendové akce. Zatím proběhly online akce na podobné téma, a to chemická laboratoř, kdy jsme dětem připravili materiály potřebné na pokusy a oni si je u nás mohly vyzvednout. Pevně věřím, že budeme moci zase otevřít a děti si s námi užijí další legraci.
 
S jakými materiály, zařízeními a pomůckami se mohou děti na VěděZ setkat?
Na online kroužky i akce se nyní snažíme vybírat materiály, které jsou dostupné a má je skoro každý doma. Jinak máme v laboratoři kádinky, válce a jiné. Z chemikálií se snažím používat ty bezpečnější, aby se nám rodiče nebáli děti svěřit.
 
Plánujete v příštím školním roce nějaké novinky, které bys nám mohla prozradit?
Jak jsem již uvedla, ráda bych otevřela další kroužek VědaZ pro 2.-5. třídu, který by byl zaměřen na pokusy i přírodu. Samozřejmě chystáme i další zajímavé víkendové akce, ale to si ještě nechám pro sebe ;-)

Kamila Batista a Zuzana Strnadová


 

Zpět